V úterním podvečeru se v salonku Duha v DK Poklad sešli zájemci o přednášku Lukáše Bártla. Ta nesla název Město jako umělecký a sociologický fenomén a Lukáš Bártl vzal posluchače, ze kterých se vyklubali do jednoho fotografové, na výlet do dějin normalizační fotografie.

Při přednášce se mohli přítomní zamyslet nad úlohou dokumentární fotografie či nad tím, co zdánlivě obyčejný snímek může vypovídat o době vzniku, prostředí a životním stylu lidí. Byla rovněž zdůrazněna skutečnost, že sociologické průzkumy, které v té době probíhaly, se neobešly bez fotografů, kteří svým pohledem (a hlavně čočkou fotoaparátu) dokreslovali poznatky sociologů.

Patnáctka návštěvníků se v průběhu vyprávění seznámila s těmito autory a jejich koncepty:

Pavel Štecha (více info např. zde: https://bit.ly/PStecha)

Viktor Kolář (více info např. zde: https://bit.ly/ViktorKolar)

Iren Stehli (více info např. zde: https://bit.ly/IrenStehli)

Jan Jindra (více info např. zde: https://bit.ly/JanJindra)

Bohdam Holomíček (více info např. zde: https://bit.ly/Holomicek)

Bártlova exkurze do dějin a myšlenky fotografie navázala na jeho předchozí lektorský kus, kterým bylo Město všedního dne. Přednášky slouží jako takový průvodce pro fotografy a zájemce o zobrazení města a jeho obyvatel a nějaké ponouknutí k vlastní aktivizaci. Na druhou polovinu června totiž kurátor Lukáš Bártl chystá v Galerii Dukla výstavu fotografií, která by měla sestávat z fotografií Porubanů. Více zde: https://galerie-dukla.cz/archiv/stante-se-soucasti-vystavy-v-galerii-dukla

Financováno z rozpočtu statutárního města Ostrava, kód projektu kód 21/0370.

Snímky: Jiří Birke