Jirka Skála: Aspirace jako past, aspirace jako ctnost
—
Hosté: František Hanousek a Jakub Hájek
Výstava Jirky Skály v Galerii Dukla je s ohledem na jeho dosavadní samostatné výstavy poněkud netypická. Představuje totiž průřez dílem, především fotografickým, od nejstarších prací z roku 1998 až po soubor zcela nový. Jednotlivé cykly fotografií a objektů jsou však představeny v kontextu vůči sobě samým, v neplánovaných konstelacích a v instalaci, jež je vytvořena site-specific způsobem právě pro porubskou pasáž.
V ní Skálovy fotografie, zobrazující například archetypy maskulinního heroismu, upoutávají diváka způsobem podobným velkým filmovým plakátům, což je princip poměrně příhodný, protože výkladce v pasáži sloužily původně účelům kina, které zde bylo.
Postavy a siluety vystupující ze Skálových tisků však jakoby pozorovaly diváka spíše než on je a vytváří tak nové, podivné prostředí, ve kterém se prolínají principy jeviště a hlediště.
Slovo „Aspirace“ v názvu výstavy je použito v několika svých významech a je možné jej interpretovat různě: jako pokus a také nárok každé společenské vrstvy někam patřit, slovníkem lékařským jako přijetí cizorodého tělesa do vlastí schrány, nebo také jako sebezpytné hodnocení, které vede k porozumění tomu, co se děje okolo nás. Skrze tyto optiky je pak možné nahlížet na různé společenské jevy, jež jsou ve Skálových obrazech jemně naznačeny.
Na výstavě můžeme vidět figury a děje, které zobrazují postavy dělníků, popkulturní ikony i zcela anonymní osoby, které všechny ve své rozostřenosti jakoby se proměňovaly v bytosti, které snad ani nejsou z tohoto světa. Jako poťouchle působící komentář k této estetice se pak jeví fotografie Muldera a Scullyové, kterak vyhlíží příchod kdo ví čeho.
Ve skutečnosti se ale jedná především o komentář k dějům pro dnešní dobu typickým, jako jsou příklon ke konspiračním teoriím a pnutí mezi společenskými vrstvami.
V neposlední řadě je nutno zmínit, že díla Jirky Skály v Galerii Dukla jsou především estetická, Skála skrze formálně atraktivní obraz dává možnost divákovi se na dílo napojit nejen racionálně, ale především emočně.
Hynek Chmelař
Jirka Skála (1976) je interdisciplinární umělec zabývající se kresbou, fotografií, objektovou tvorbou a autorským textem. Byl pedagogem na Akademii výtvarných umění v Praze, v současnosti vede společně s Barborou Klímovou Ateliér environmentu na brněnské Fakultě výtvarných umění. Je laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého (2009). Vystavoval v galeriích v Bruselu (2011), New Yorku (2006), Varšavě (2014) nebo Praze (naposled 2022).